Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM-S30V Stainless Steel
- Serrated:
- Partial
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Color:
- Coyote Tan
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 1H-KN-HOG-36373
MPN: 36373
UPC: 743108363737
Product Info for Hogue Sig K320 M17/M18 Folding Knife
SIG SAUER Firearm Match: P320 M17/M18 (firearm not included)Locking Mechanism: Ambidextrous ABLE Lock?Frame: Coyote Tan Polyamide Nylon 12 (Glass Fiber Reinforced Polymer) with P320 TextureLouvred Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed Tip Up or Down Deep CarryAsymmetrical Lanyard HoleStyle: Drop Point with Partial SerrationsThickness: 0.125?Material: CPM S30V Stainless SteelHardness: 58-61 HRCTreatment: Cryogenically Heat TreatedFinish: Coyote PVDHigh Grind Profile - Hand Honed EdgeBlade Length: 3.5"Closed Length: 4.5?Overall Length: 8.0?Weight: 4.18 oz![]()
Specifications for Hogue Sig K320 M17/M18 Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Stainless Steel |
| Serrated: | Partial |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Handle Color: | Coyote Tan |
| Weight: | 4.18 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 M17/M18 Folding Knife
- Hardness: 58-61 HRC
- Treatment: Cryogenically Heat Treated
- High Grind Profile - Hand Honed Edge
- SIG SAUER Firearm Match: P320 M17/M18(firearm not included)
- Locking Mechanism: Ambidextrous ABLE Lock
- Frame: Coyote Tan Polyamide Nylon 12 (Glass Fiber Reinforced Polymer) with P320 Texture
- Louvred Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed, Tip Up or Down Deep Carry
- Asymmetrical Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue Sig K320 M17/M18 Folding Knife