Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 12 - 1300 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-BATON4KITBK-BATON4KITBK
MPN: 6975498003038
UPC: 6975498003038
Product Info for Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case
Illuminate your lifestyle when using the Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case. Manufactured by using some of the best substances and design on the market today, these Led Flashlights from the lumination professionals at Olight, is going to be a tough and reliable way to be certain that you've got the perfect flashlight for any circumstance. The Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case is built with an exceptionally vivid bulb that offers a substantial lumen count, extensive beam length and impressive beam intensity. Olight has been a part of the flashlight field for a very long time and the Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case is evidence of their determination to offering you the best light source for just about any location. At Tactical-Store, we desire to be certain that you get specifically what you are searching for, and the Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case is among the many lighting tools that we are incredibly pleased to offer. For a great way to make sure you have got all the brightness you'll need for virtually every situation, go with the Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case.
Specifications for Olight Baton 4 Premium Edition 1300 Lumens LED Flashlight w/ Wireless Charging Case:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 12 - 1300 lumens |
| Battery Life: | 30 Days |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 170 m |
| Diameter: | 1.02 in |
| Weight: | 6.84 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Olight Baton 4 Premium 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight with Wireless Charging Case
- Max output of 1300 lumens with 186 yard throw
- 5 brightness modes plus strobe
- Indicator shows both remaining battery life and brightness level
- Features magnetic base and two-way clip
- Can control flashlight while it is stored in the wireless case
- Wireless case features a LED display of remaining battery case life
- Wireless case uses a USB-C port for charging and can charge your other devices
- Case is fully compatible with Baton 3 & 4 and can charge and store the S1R II, Perun Mini, and Perun 2 Mini
Package Contents:
- Olight Baton 4 Premium 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight with Wireless Charging Case
- Olight Baton 4
- Baton 4 Charging Case
- Lanyard (with pin tool)
- Type-C USB Charging Cable
- Cleaning Cloth