Tap Tap to Zoom
- Color:
- Teal
- Beam Color:
- Cool White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Li-ion 16340
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-BATS-6972378121882
MPN: 6972378121882
UPC: 6972378121882
Product Info for Olight Baton 3 Premium Edition 1200 Lumens LED EDC Flashlight with Wireless Charging Case
The Olight Baton 3 is an upgrade to the popular S1R Baton II. A classic compact rechargeable EDC light with stylish design accents and an excellent grip. The Baton 3 has been upgraded to a 1200 lumen max that translates to 181 yards of beam throw. The smooth TIR optic lens provides a soft, even flood beam. When combined with its 5 brightness modes and strobe, this pocket light covers all of your lighting needs. The Baton 3 maintains the same dimensions as its predecessor at 2.48'' long and only 1.8 ounces so it fits comfortably in any pocket or bag. Use the dual-direction pocket clip to secure the light during travel or for hands-free options. The Baton 3 Premium Edition comes with everything you need and more for your next great EDC flashlight. An included IMR16340 can provide up to 20 hours of runtime on a single charge. If the light runs out of juice, the Baton 3 comes with a stylish wireless charging case that can charge the Baton 3 - 3.7 times. Just drop in the Baton 3 and you have wireless charging on the go. You'll always know when it's time to charge thanks to a tri-colored battery life indicator built into the side switch. Impact resistant and rated IPx8 waterproof, everywhere is a possibility with this everyday carry flashlight.![]()
Specifications for Olight Baton 3 Premium Edition 1200 Lumens LED EDC Flashlight with Wireless Charging Case:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Teal |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 181 yds |
| Diameter: | 0.83 in |
| Bezel Diameter: | 0.83 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | TIR |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 2.48 in |
| Width: | 0.83 in |
| Height: | 0.83 in |
| Weight: | 1.87 oz |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Li-ion 16340 |
| Package Type: | Box |
Features of Olight Baton 3 Premium Edition 1200 Lumens LED EDC Flashlight with Wireless Charging Case
- 1200 lumen max output, over 170 yards of throw
- 5 brightness modes plus strobe
- Three color power level indication
- Wireless charging case that can charge the light over 3 times
- Includes dual action pocket clip and lanyard
Package Contents:
- Olight Baton 3 Premium Edition 1200 Lumens LED EDC Flashlight with Wireless Charging Case
- Olight Baton 3 black flashlight
- battery
- wireless charger
- pocket clip
- USB-C charging cable
- pouch