Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1350 lumens
- Beam Color:
- Cool White
- Battery Type:
- CR123A Lithium
- Condition:
- New
Code: 1L-LS-BSM6-6972378120380
MPN: 6972378120380
UPC: 6972378120380
Product Info for Olight Baldr Pro 1350 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
A step up from the Olight Baldr, the Baldr Pro is even more powerful during the day and night with a brighter flashlight and a green laser sight. It delivers a blinding 1350 lumens in both constant and strobe mode, perfect for day or night applications. It is also capable of a second, 300 lumen output for indoor applications. Easily switch between light only, laser sight only, and light plus laser with a quick flip. This class IIIa 5mW green laser sight is five times brighter than the red laser. Thus, far more visible during daytime and allows for faster and more accurate aiming. Controls are always right at your fingertips with the ambidextrous power switch. Olight Baldr Pro is compatible with most of accessory rails. it also has a quick release arm for easy installation, removal, and cleaning. Combining its durable construction with water and impact resistance, Olight Baldr Pro is an excellent flashlight and laser sight for law enforcement and personal safety.![]()
Specifications for Olight Baldr Pro 1350 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 1350 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A Lithium |
| Beam Color: | Cool White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 284 yds |
| Diameter: | 1.44 in |
| Length: | 3.3 in |
| Weight: | 4.55 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Bezel Diameter: | 1.44 in |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Width: | 1.44 in |
| Height: | 1.75 in |
| Package Type: | Box |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Condition: | New |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Quantity: | 1 |
| Lens Finish: | Clear |
| Bezel Type: | Standard |
Features of Olight Baldr Pro 1350 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
- Max 1350 lumens at 284 yards of throw
- Visible IIIa
Package Contents:
- Olight Baldr Pro 1350 Lumens LED Flashlight with Green Laser Sight
- BALDR Pro Weaponlight
- 2x 1600mAh CR123A Battery
- Picatinny (Mil-std-1913) Rail Mount
- Glock Rail Mount
- 2x Rail Screw
- T6/T8 Socket Head Wrench
- 2x Adjustable Screw
- User Manual