Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 7000 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium
Code: 1L-FL-MARAUDERMINI-MARAUDERMINI
MPN: MARAUDERMINI
Product Info for Olight Marauder Mini Lithium 7000 Lumens LED Rechargeable Handheld Flashlight
The Revolver Optic Conversion (R.O.C.) allows for the process of modifying a revolver to accept a red dot sight (RDS). Traditionally, revolvers have been equipped with iron sights, but the trend in recent years is to adapt them to modern sighting systems, such as red dot optics, to improve accuracy, speed of target acquisition, and overall performance.![]()
Specifications for Olight Marauder Mini Lithium 7000 Lumens LED Rechargeable Handheld Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 7000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 600 m |
| Length: | 5.12 in |
| Width: | 1.73 in |
| Weight: | 16.3 oz |
| Battery Type: | Lithium |
| Handle Color: | Black |
Package Contents:
- Olight Marauder Mini Lithium 7000 Lumens LED Rechargeable Handheld Flashlight