Tap Tap to Zoom
Product Info for Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
The Olight Odin Mini is a compact rechargeable flashlight for any system with accessory rails. At its core, the Odin Mini is a powerful 1250 lumen max flashlight that sports a 262 yard max beam throw. The light has a built-in locking plate which can quickly attach and detach to the included rail mount. Additionally, the Odin Mini comes with a locking magnetic pressure switch to provide the precise control of the light right at your fingertip. This sleek new package is a must-have flashlight kit for everyone. The Odin Mini features an ultra compact 18500 battery, which brings the overall length of the Odin Mini down to only 4.5 inches. Moreover, you can charge the light by snapping the included magnetic USB cable to the rear of the light. There are no tailcaps to remove, or batteries to swap! The Odin Mini further preserves silent operation by providing a noiseless vibration alert as a low battery warning. All of these are encompassed in a sturdy aluminum alloy, impact resistant, and IPX8 waterproof frame making the Odin a robust flashlight you can count on under the most precarious situation.![]()
Specifications for Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 1250 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 262 yds |
| Size: | Compact |
| Diameter: | 1.14 in |
| Bezel Diameter: | 1.14 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | TIR |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.55 in |
| Width: | 1.01 in |
| Height: | 1.14 in |
| Weight: | 6.21 oz |
| Weather Resistance: | Shock Resistant, Impact Resistant, Yes, Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18500 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- 1250 lumen max output with a throw of 262 yards
- Picatinny and m-lok rail mount compatible
- Rechargeable with included 18500 battery
- Built-in locking plate to quickly attach and detach to mount
- Easy magnetic charging
Package Contents:
- Olight Odin Mini 1250 Lumens LED Rechargeable Flashlight
- Odin Mini Flashlight
- 2040mAh 3.6V 18500 Rechargeable Lithium Battery
- MCC3 Magnetic Charging Cable
- Magnetic Remote Switch
- M-LOK Rail Mount
- M-LOK Nut x2
- M-LOK Socket Scew x2
- H3.0 Allen Wrench
- Self-locking band x2
- User Manual