Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1300 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-SMM1-6975498002918
MPN: 6975498002918
UPC: 6975498002918
Product Info for Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
Light your life with the Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight. Built using some of the finest materials and manufacturing on the current market, these Led Flashlights from the lighting professionals at Olight, will undoubtedly be a durable and trustworthy way to make sure you've got the perfect light for any circumstance. The Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight is crafted with an incredibly bright lamp that features a superior lumen amount, extensive beam distance and astounding beam strength. Olight has been an important part of the flash light field for a number of years and the Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight is evidence of their dedication to making sure you have the best light source for virtually any place. At Tactical-Store, we want to be certain that you will get exactly what you have been looking for, and the Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight is one of the numerous illumination devices that we are delighted to sell. For a great way to make sure you have got all the light you will want for any circumstance, pick the Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight.
Specifications for Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1300 lumens |
| Battery Life: | 30 Days |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 170 m |
| Diameter: | 1.02 in |
| Weight: | 6.84 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
- Max output of 1300 lumens with 186 yard throw
- 5 brightness modes plus strobe
- Indicator shows both remaining battery life and brightness level
- Features magnetic base and two-way clip
- Uses a magnetic charging base for easy charging
Package Contents:
- Olight Baton 4 1300 Lumens LED Rechargeable EDC Flashlight
- Olight Baton 4
- MCC 1A Magnetic Charging Cable
- Pouch