Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 300 - 2600 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 1L-FL-WARRIORX4MTBK-WARRIORX4MTBK
MPN: 6975498002604
UPC: 6975498002604
Product Info for Olight Warrior X4 21700 2600 Lumens LED Flashlight
The Olight Warrior Mini 3 is an all-around refinement of the popular EDC flashlight Warrior Mini 2. Compared to the previous generation, the Warrior Mini 3 has a smaller size, a longer throw, and a more reliable tail cap and proximity sensor. It boasts an impressive brightness of 1750 lumens, allowing it to illuminate objects up to 262 yards away. With up to five brightness modes, including an individual strobe setting, the Warrior Mini 3 is adaptable to any situation. Additionally, its built-in proximity sensor automatically dims the light when in high mode if the flashlight is too close to an object. Thanks to its lightweight and ergonomic design, measuring under five inches in length and weighing just over 4 ounces (including the battery), the Warrior Mini 3 is perfectly suited for everyday carry. Whether you need a reliable EDC flashlight, an emergency light for your glove box, or a dependable tool in your toolbox, the Warrior Mini 3 is an excellent choice. The Olight Warrior Mini 3 provides an impressive 100 days of runtime on its lowest setting. You can easily keep track of the battery level, thanks to the built-in battery level indicator on the side switch, ensuring that it's always charged and ready for use. Charging the flashlight is a breeze with the magnetic charging cable; simply snap it to the bottom of the light. The sturdy aluminum body of the Warrior Mini 3 features a stippled texture, enhancing your grip and providing confidence during use. With an IPX8 waterproof rating of up to 2 meters and drop resistance of up to 1.5 meters, this compact yet high-performance flashlight can withstand any environmental conditions. Trust the Warrior Mini 3 to deliver outstanding performance and reliability, regardless of the task or environment.![]()
Specifications for Olight Warrior X4 21700 2600 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 300 - 2600 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 630 m |
| Diameter: | 1.02 in, 1.56 in |
| Weight: | 8.78 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Olight Warrior X 4 2600 Lumens LED USB-C Rechargeable Long Throw Flashlight
- Max output of 2600 lumens with 689 yard throw
- 2 distinct modes with multiple brightness options
- Easy access tail switch for precise control
- Dual charging options: USB-C or magnetic charging base
Package Contents:
- Olight Warrior X 4 2600 Lumens LED USB-C Rechargeable Long Throw Flashlight
- Olight Warrior X 4
- USB-C Charging Cable
- Holster