Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 600 lumens
- Battery Type:
- Lithium Polymer, Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 1L-FLW-OLTBLDRRLMBK-BALDRRLMINIBK
MPN: BALDRRLMINIBK
UPC: 6972378122018
Product Info for Olight Baldr RL Mini Black
Dimensions: 2.24" x 1.29" x 1.41". Water resistant. Impact resistant. Weapon mountable. Rechargeable. White LED and red laser. 600 lumens, 40m runtime. 130m beam distance. Compatible with Glock and Picatinny rails. Patented slide rail mount. Dual rear switches. Magnetic charging cable. Requires (1) Lithium battery (included). Aluminum construction. Color: Black. Boxed.![]()
Specifications for Olight Baldr RL Mini Black:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Polymer, Rechargeable |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.24 in |
| Weight: | 0.3 lb |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 2.24 x 1.29 x 1.41 in |
Package Contents:
- Olight Baldr RL Mini Black