Tap Tap to Zoom
Product Info for Olight PL-3R Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Mountable Tactical Flashlight
The PL-3R Valkyrie is a highly compact and rechargeable rail mount flashlight with an adjustable sliding key-block. With a maximum output of 1500 lumens and a throw of 224 yards, it provides a 15% increase in light output compared to the PL-3, making it an ideal choice for field operations or personal safety. The light also features a programmable high mode, giving you the option to choose between 1500 lumens or a more battery-efficient 1000 lumens, and a quick double tap for a powerful strobe for disorientation. Equipped with a built-in battery that can be fast charged via the magnetic USB cable that snaps to the underside of the light, you can recharge the PL-3R without detaching it. The classic tail button design from Olight caters to both left and right-handed operation, making it easy to switch between its four output modes. The key-block on the rail mount can be adjusted to position the light on the rail, increasing its compatibility with a wider range of builds. Additionally, a new set screw provides a more secure mount and facilitates easy disassembly. With high strength and an IPX6 rating, the PL-3R is a reliable and bright illumination choice that can withstand all terrains.![]()
Specifications for Olight PL-3R Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Mountable Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Olight |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Beam Distance: | 204 m |
| Diameter: | 1.44 in |
| Length: | 3.19 in |
| Weight: | 0.36 lb |
| Battery Life: | 1.4 hours |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Height: | 1.28 in |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Quantity: | 1 |
Features of Olight PL-3R Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Mountable Tactical Flashlight
- Max output of 1500 lumens with 224 yard throw
- Programmable high mode brightness
- Sliding key-block for flexible positioning
- Compatible with accessory rails
- Magnetic charging port for quick recharge
Package Contents:
- Olight PL-3R Valkyrie 1500 Lumens LED Rechargeable Mountable Tactical Flashlight
- Olight PL-3R
- USB Magnetic Charging Cable
- 1913 Adapter and Screw
- H2.5/H1.5 Wrench