Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Nitride
- Fabric/Material:
- Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 19
- Model Generation:
- 1, 2, 3
- Barrel Length:
- 3.92 in
- Weight:
- 0.5 lb
Code: 1M-BPI-LFFT19B-G3B19F74112F
MPN: G3B19F74112F
UPC: 850034577241
Product Info for Live Free Armory LF19 Fluted Barrel for Glock 19
With one of the most advanced barrels out there, you probably assume there is a secret to the formula.![]()
There is no secret to this process.
We gun drill each barrel individually with proper bearing honing guides, back-taper and nose geometry drills that gaurantee a straight, true precision hole, part after part.
Even after using the honings pads on the gundrill, we use a roller burnishing process that smooths the highs into the lows for a work hardened 8 micron finish. Employing innovative technologies to ensure the integrity of each product before it leaves Their shop is the core of Live Free Armory's manufacturing.
Specifications for Live Free Armory LF19 Fluted Barrel for Glock 19:
| Manufacturer: | Live Free Armory |
| Color: | Black Nitride |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 19 |
| Model Generation: | 3, 2, 1 |
| Barrel Length: | 3.92 in |
| Barrel Profile: | Fluted |
| Weight: | 0.5 lb |
| Country of Origin: | USA |
Features of Live Free Armory LF19 Fluted Barrel, Glock 19
- Chambered in 9mm and compatible with the Glock 19 Gen 1-3 only.
Package Contents:
- Live Free Armory LF19 Fluted Barrel for Glock 19