03:26
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
American Built Arms Company - MOD1 Hand Guard Install
1 of 5 images
American Built Arms Company Mod1 Hand Guard, Black ABAM1B
2 of 5 images
American Built Arms Company Mod1 Hand Guard, Flat Dark Earth ABAM1FDE
3 of 5 images
American Built Arms Company Mod1 Hand Guard, Black ABAM1B
4 of 5 images
American Built Arms Company Mod1 Hand Guard, Black ABAM1B
5 of 5 images
American Built Arms Company Mod1 Hand Guard, Black ABAM1B
Tap Tap to Zoom
Product Videos
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $24.00
$23.99
List: $40.50Save 36%
$25.89
Product Info for American Built Arms Company MOD1 Hand Guard
American Built Arms is proud to introduce the AB ARMS MOD1 hand guard in OD Green.![]()
Specifications for American Built Arms Company MOD1 Hand Guard:
| Manufacturer: | American Built Arms Company |
| Fabric/Material: | Fiber-Reinforced Polymer |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15, M16 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 7 in |
| Handguard Type: | Drop-In |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Weight: | 4.5 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Inner Diameter: | 7.5 in |
| Outer Diameter: | 8 in |
| Height: | 3 in |
| Quantity: | 1 |
Features of American Built Arms Company Mod1 Hand Guard
- This hand guard is a 2 piece design with upper and lower heat shields for maximum cooling
- Designed and engineered to accommodate gas piston or direct gas impingement systems
- Purpose built ergonomic hand grip area with hand stop and textured surface
- Proprietary formula of heat stabilized nylon reinforced with high strength fibers
- Modular design will accommodate Mil-Spec rail systems for a truly customized weapon system
- NOTE: DOES NOT SUPPORT M-LOK ACCESSORIES
Package Contents:
- American Built Arms Company Mod1 Hand Guard