1 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
2 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
3 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
4 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
5 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
6 of 6 images
Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife, 4 in Blade, 0102BKS
Tap Tap to Zoom
Documents
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 7.75 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- 420HC
- Included Accessories:
- Leather Sheath
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Phenolic
- Sheath Material:
- Leather
Code: RN-KN1-WDSMN-0102BKS
MPN: 0102BKSB/2628
UPC: 033753026287
List: $106.00Save 20%
$84.99
Product Info for Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife w/ 4" Blade
The Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife has a classic, fine point. This smaller Buck Knives Woodsman Knife has a fine point blade perfect for fish and small game.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Buck Knives Woodsman Fixed Blade Knife w/ 4" Blade:
| Manufacturer: | Buck Knives |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | 420HC |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Leather Sheath |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Phenolic |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 2.5 oz |
Package Contents:
- Buck Knives Buck 4" Woodsman Knife 0102BKS