Tap Tap to Zoom
Product Info for Aker Leather 519A D.M.S. ASP Cuff/Mag Combos
The Aker Leather Right Handed Combination Pouch provides a sturdy and secure way to carry your handcuffs and extra mags while on duty. Aker Leather crafted these Magazine Pouches from premium cowhide and solid brass hardware to create a rugged platform for your tactical gear. This Aker Leather Cuff/Mag Combo Holster fits one standard pair of ASP chain handcuffs and a spare magazine so that you can apprehend suspects and have some extra ammo in case things get heated on the job. An integrated paddle and belt slot fits belts up to 1.75in for a tight and comfortable fit. Grab this Aker Leather D.M.S. ASP Handcuff and Magazine Carrier today to expand your gear loadout in the field.![]()
Specifications for Aker Leather 519A D.M.S. ASP Cuff/Mag Combos:
| Manufacturer: | Aker Leather |
| Color: | Black |
| Finish: | Plain |
| Fabric/Material: | Cowhide Leather |
| Pouch Compartments: | Double |
| Magazine Type: | Double Stack |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Right |
| Gun Make: | Beretta, SIG Sauer, Smith & Wesson, Glock |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Belt Width: | 1.75 in |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop, Paddle |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Snap |
| Included Accessories: | Standard |
Features of Aker Leather 519A D.M.S. ASP Cuff/Mag Combos:
- Fits 1 standard ASP chain handcuffs and 1 spare magazine;
- Features a paddle and belt slot for belts up to 1-3/4"
Package Contents:
- Aker Leather 519A D.M.S. ASP Cuff/Mag Combos