Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 26
- Model Generation:
- 1, 2, 3
- Optic Cut:
- No Cut
- Color:
- Tungsten
- Condition:
- New
Code: 1M-PSL-LFCH26NO-G326CH512302F
MPN: G326CH512302F
UPC: 850034577159
Product Info for Live Free Armory LF26 Chamfered Series Pistol Slide w/ No RMR Optic Cut for Glock 26
Their design engineers and product specialists understand tight tolerances, clean lines, and enhanced performance. But it is not just about style, its about giving you an edge. You get that edge by having a more positive ejection, a slide thats lighter, and you have an all-around smoother operation. They also are available with multiple aftermarket reflective sight cuts without requiring an oversized adapter plate. Every Glock slide is precision machined in 416 stainless steel. Further, its heat treated to 38-42 HRC for optimal strength and durability. If you want the best, look no further.![]()
***The product picture does not represent the actual slides being offered. These particular models do not contain an optics cut on the slide.
Specifications for Live Free Armory LF26 Chamfered Series Pistol Slide w/ No RMR Optic Cut for Glock 26:
| Manufacturer: | Live Free Armory |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 26 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Model Generation: | 3, 2, 1 |
| Optic Cut: | No Cut |
| Color: | Tungsten |
| Length: | 7.212 in |
| Width: | 1.055 in |
| Height: | 1.22 in |
| Finish: | OD Green |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Live Free Armory LF26 Chamfered Series Pistol Slide w/ No RMR Optic Cut, Glock 26
- Compatible: Glock Compact Size Model 26 Gen 1-3;
- Completion Parts: Not Included
Package Contents:
- Live Free Armory LF26 Chamfered Series Pistol Slide w/ No RMR Optic Cut for Glock 26