Tap Tap to Zoom
Product Info for Live Free Armory LF 43 Elite Series Pistol Slide for Glock 43
Their design engineers and product specialists understand tight tolerances, clean lines, and enhanced performance. But it is not just about style, its about giving you an edge. You get that edge by having a more positive ejection, a slide thats lighter, and you have an all-around smoother operation. They also are available with multiple aftermarket reflective sight cuts without requiring an oversized adapter plate. Every Glock slide is precision machined in 416 stainless steel. Further, its heat treated to 38-42 HRC for optimal strength and durability. If you want the best, look no further.![]()
Specifications for Live Free Armory LF 43 Elite Series Pistol Slide for Glock 43:
| Manufacturer: | Live Free Armory |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43X, Glock 43 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Model Generation: | 3, 2, 1 |
| Optic Cut: | No Cut |
| Length: | 6.06 in |
| Width: | 0.87 in |
| Height: | 1.26 in |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Country of Origin: | USA |
Features of Live Free Armory LF 43 Elite Series Pistol Slide for Glock 43:
- Compatible: Glock 43/43X Frames;
- Completion Parts: Not Included;
Package Contents:
- Live Free Armory LF 43 Elite Series Pistol Slide for Glock 43