Tap Tap to Zoom
Product Info for Live Free Armory LF19 Raptor Pistol Slide w/RMR Cut
Our design engineers and product specialists understand tight tolerances, clean lines, and enhanced performance. But it is not just about style, its about giving you an edge. You get that edge by having a more positive ejection, a slide thats lighter, and you have an all-around smoother operation. They also are available with multiple aftermarket reflective sight cuts without requiring an oversized adapter plate. Further, its heat treated to 38-42 HRC for optimal strength and durability. If you want the best, look no further.![]()
Specifications for Live Free Armory LF19 Raptor Pistol Slide w/RMR Cut:
| Manufacturer: | Live Free Armory |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 19 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Model Generation: | 3, 2, 1 |
| Gun Frame Size: | Compact |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Length: | 6.8 in |
| Width: | 1.055 in |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Live Free Armory LF19 Raptor Pistol Slide w/RMR Cut
- Optic Screws