Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Live Free Armory LF19 Combat Compensated Slide
The LF19 Combat Compensated slide features an integrated compensator. The integrated compensator reduces muzzle flip and makes follow-up shots faster and with more accuracy. Our design engineers and product specialists understand tight tolerances, clean lines, and enhanced performance. But it is not just about style, its about giving you an edge. You get that edge by having a more positive ejection, a slide thats lighter, and you have an all-around smoother operation. Every LF19 slide is precision machined in our manufacturing facility-made 416 stainless steel. Further, its heat treated to 38-42 HRC for optimal strength and durability.![]()
Specifications for Live Free Armory LF19 Combat Compensated Slide:
| Manufacturer: | Live Free Armory |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 19 |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Model Generation: | 3 |
| Optic Cut: | RMR Cut |
| Length: | 7 in |
| Width: | 1.055 in |
| Height: | 7 in |
| Fabric/Material: | 416 Stainless Steel |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Live Free Armory LF19 Combat Compensated Slide