Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot, Tactical Milling Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 8.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Included Accessories:
- Rings, Rings are included
- Condition:
- New
Code: VD5-RS-054-EE
MPN: 54
UPC: 611613002475
Product Info for Davey Crickett Scope
Ideal for little shooters the Davey Crickett Keystone KSA054 Mil-Dot Reticle outfits your youth rifle with all the tools they'll need to shoot like their heroes. These Riflescopes from the trailblazers at Davey Crickett feature a sapphire coating that protects the lens from damage during drops, falls, spills, and more. With a one-piece tube design, the Davey Crickett 4x32mm Mini Scope Rifle Scope keeps dirt, dust, debris, and mother nature from ruining your good times! Have fun and stay safe with the Davey Crickett 1-Inch Tube Matte Reticle mounted to your child's first youth rifle.![]()
Specifications for Davey Crickett Scope:
| Manufacturer: | Davey Crickett |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mil-Dot, Tactical Milling Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 7.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Multi Layer Sapphire Coating |
| Included Accessories: | Rings are included, Rings |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
Features of Davey Crickett Scope:
- One-piece tube includes rings
- Elastic lens covers included
- 4 x 32-Millimeter Quick Focus
- 4X Magnification
- Mil-Dot Reticle with sapphire coating
Package Contents:
- Davey Crickett Scope