Tap Tap to Zoom
Product Info for Nanuk 908 Hard Plastic Case
The deeper base of the 908 makes it the perfect case for bulkier camera/video gear, instrumentation or industrial equipment. Like all NANUK cases the 908 is impenetrable with its tough resin shell and side mounted PowerClaw latching system. Lightweight and waterproof, it protects your gear like no other compact case can.![]()
Included Accessories:
Specifications for Nanuk 908 Hard Plastic Case:
| Manufacturer: | Nanuk |
| Wheels: | No |
| Depth/Thickness: | 7.5 in |
| Length: | 12.5 in |
| Width: | 9.8 in |
| Fabric/Material: | NK-7 Resin |
| Size: | Small |
| Weight: | 3.6 lb |
| Internal Dimensions: | 9.5 x 7.5 x 7.5 in |
| Condition: | New |
| Height: | 8 in |
Features/Specifications:
- Soft Grip Foldable Handle
- Padlockable
- 100% Stainless Steel Hardware
- High Performance Gasket
- Automatic Pressure Release Valve
- Molded-In Bezel System
- Integrated Lid Stay
- Stackable Volume Capacity: 0.07 cu. ft.
- Item: Protective Case Inside Depth: 3-5/7
Package Contents:
- Nanuk 908 Hard Plastic Case