Tap Tap to Zoom
- Color:
- Cactus
- Size:
- One Size
- Additional Features:
- Footrest
- Application:
- Camping, Outdoor
Code: 1O-CHR-106490-8149019
MPN: 8149019
UPC: 703438819199
Product Info for ALPS Mountaineering Escape Chair Green
Sit back, relax, and put your feet up! Indoors you may not be able to put your feet on the furniture, but when you're using this ALPS chair in the great outdoors, you're expected to - that's what we made it for: comfort and relaxation. When you sink back in the Escape Chair, you'll think you're on your recliner at home. The Escape has a sturdy powder coated frame and has a compact foldable design so storing and transporting the chair is easy.![]()
Specifications for ALPS Mountaineering Escape Chair Green:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Cactus |
| Size: | One Size |
| Width: | 32 in |
| Height: | 41 in |
| Weight: | 10 lb |
| Additional Features: | Footrest |
| Application: | Camping, Outdoor |
| Max Weight Capacity: | 225 lbs |
| Dimensions: | 32 x 36 x 41 in |
| Included Accessories: | 8 x 41 in Carry Bag |
| Frame Material: | Powder-Coated Steel |
| Depth/Thickness: | 26 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
Features of ALPS Mountaineering Escape Chair Green:
- Footrest Included for Maximum Comfort
- Adjustable Armrests Improve Your Overall Comfort
- Sturdy Powder Coated Steel Frame
- Compact Foldable Design
- Includes 8" x 41" Shoulder Carry Bag
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Escape Chair Green