Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for ALPS Mountaineering King Kong Chair
The ALPS Mountaineering King Kong Chair is a comfortable and extremely sturdy chair that has an 800 pound capacity to accommodate any size outdoorsmen. Being constructed of 600D polyester fabric makes the ALPS Mountaineering Large Chair very strong and durable. This folding chair has a sturdy powder steel frame. With an included 7x44 inch shoulder carry bag, the ALPS Mountaineering King Kong Folding Chair is perfect to take just about anywhere.![]()
Find more of the highest quality in camping, hiking, and outdoor gear from ALPS Mountaineering here.
Specifications for ALPS Mountaineering King Kong Chair:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Size: | One Size |
| Width: | 38 in |
| Height: | 38 in |
| Weight: | 13 lb |
| Condition: | New |
| Max Weight Capacity: | 800 lbs |
| Frame Material: | Powder-Coated Steel |
| Included Accessories: | 7 x 41 in Shoulder Carry Bag |
| Depth/Thickness: | 20 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
Features of ALPS Mountaineering King Kong Chair:
- TechMesh center which helps with airflow
- Sturdy powder-coated steel frame
- Compact foldable design
- Roomy seat width
- Pockets include 2 side and 1 large back
- Seat Width: 24"
- Seat Depth: 20"
- Seat Height: 19"
- Backrest Height: 22"
- Packed Size: 40" L x 8" W x 9" H
Package Contents:
- ALPS Mountaineering King Kong Chair