Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Charcoal
- Size:
- One Size
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
Code: 1O-CHR-ALM0132-8119953
MPN: 8119953
UPC: 703438899535
Product Info for ALPS Mountaineering Rocking Chair
The Rocking Chair features a comfortable polyester fabric and when combined with its Pro-Tec powder coated steel frame, makes for a great seat to relax in at the end of the day. The compact, foldable design of this rocking chair makes transportation and storage stress-free, and it locks into place when in use to ensure smooth and secure rocking. Whether you're using these chairs on the back deck, or around the campfire, they'll be the chairs everyone gravitates to.![]()
Specifications for ALPS Mountaineering Rocking Chair:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Navy/Charcoal |
| Size: | One Size |
| Length: | 47 in |
| Width: | 24 in |
| Height: | 6 in |
| Weight: | 17.8 lb |
| Condition: | New |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Internal Height: | 29 in |
| Max Weight Capacity: | 300 |
| Frame Material: | Pro-Tec powder-coated steel |
| Depth/Thickness: | 18 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Gender: | Unisex |
Features of ALPS Mountaineering Rocking Chair
- Folds for storage and transportation
- Locks into place when folded and open
- 600D polyester fabric
- Pro-Tec powder-coated steel frame
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Rocking Chair