Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense Top Mounted Deployable Front and Rear Set of Flip-up Sights
Outfit your weapon with a complete sight system that can be used as a back-up or primary sighting option. All of the included in this FAB Defense kit are crafted with an instant spring-locked deployment mechanism that won't slip, deform, or break while in the field, providing unparalleled reliability when you depend on it. This FAB Defense Front and Rear Sight Set is perfect for any tactical operator or range enthusiast since there are no tools required for elevation adjustments, saving precious time and gear storage space. Each sight in this set is constructed out of incredibly durable high-grade polymer and metal for the best performance possible. Low profiles ensure they won't snag on any loose gear or clothing so that you can stay mobile without any interruptions. Line up precise shots with your rifle by installing this FAB Defense FRBS Flip-Up Sight Bundle.![]()
Specifications for FAB Defense Top Mounted Deployable Front and Rear Set of Flip-up Sights:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Sight Mounting Orientation: | Top Mounted |
| Sight Position: | Front and Rear |
| Gun Model: | AR-15, M16, M4 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Deployable: | Yes |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Height: | 2.01 in, 51 mm |
| Length: | 139 mm, 5.47 in |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Included Accessories: | Standard |
| Illumination Color: | None |
| Hand: | Ambidextrous |
| Weight: | 80 g, 0.176 lb |
| Width: | 1.73 in, 44 mm |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of FAB Defense Top Mounted Deployable Front and Rear Set of Flip-up Sights:
- Can be used as a primary or back-up sight
- Ergonomic angel-wing-shaped front shroud helps center the image with any rear sight, but when used with a matching FAB Defense RBS Rear Back-up Sight, it creates a precise optical tunnel that ensures more accurate aiming and faster target acquisition
- Low folded profile is smooth and inconspicuous, and will not snag on gear, webbing, or brush
- Instant spring-locked deployment mechanism will not slip, break or deform
- No tools needed for easy, rapid elevation adjustments, with positive detent locking
- Made of extremely durable high-grade polymer and metal
Package Contents:
- FAB Defense Top Mounted Deployable Front and Rear Set of Flip-up Sights