Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AK-47
The FAB Defense Ergonomic AK47 Pistol Grip gives you the enhanced tactical grip for your AK-47 and AK-74 rifles that you have been looking for. These Gun Parts by FAB Defense feature a design that prevents wrist fatigue and ensures a secure grip, even in wet conditions. Manufactured with mil-spec reinforced polymer composite the FAB Defense G-47 Pistol Grip is light enough to not weigh you down but strong enough to withstand a tough day on the range. The FAB Defense Removable Cushioned Battery Pistol Grip improves trigger operation with better grip.![]()
Specifications for FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AK-47:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Gun Model: | AK-47, AK-74 |
| Length: | 83 mm, 3.27 in |
| Weight: | 0.249 lb, 113 g |
| Condition: | New |
| Height: | 4.57 in, 116 mm |
| Width: | 33 mm, 1.3 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
FAB Defense Ergonomic AK47 Pistol Grip, 1S0-GU-EFO47
- Advanced Ergonomic Design Prevents Wrist Fatigue and Ensures Secure Grip in Wet Conditions
- Improves Trigger Operation
- Built-In Storage with Removable Cushioned Battery Holder
- Manufactured with Mil-Spec Reinforced Polymer Composite
Package Contents:
- FAB Defense Ergonomic Pistol Grip for AK-47