Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for FAB Defense UAS-R Ruger 10/22 UAS Precision Stock Conversion Kit
Enhance and upgrade your existing firearm with the FAB Defense Stock Conversion Kit. These Gun Parts from the innovators at FAB Defense feature quick and easy drop-in installation with no gunsmith required. With a side folding buttstock the FAB Defense Ruger 1022 Chassis is easy to store and carry. For modern versatility with classic features count on a FAB Defense UAS-R Conversion Kit to keep you shooting straight.![]()
Specifications for FAB Defense UAS-R Ruger 10/22 UAS Precision Stock Conversion Kit:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger 10/22 |
| Length: | 490 mm, 19.29 in |
| Weight: | 2.344 lb, 1063 g |
| Condition: | New |
| Width: | 64 mm, 2.52 in |
Features
- 1913 MIL-STD Picatinny side and lower rails
- Allow secure mounting of any Picatinny based accessories
- Quick and easy drop-in installation
- Built-in adjustable cheek-rest with 5 height options
- Side folding buttstock (left folding by default) for compact carry and storage
- Quick-Detach sling swivel sockets on both sides
- Ergonomic design prevents wrist fatigue and ensures secure grip
- Finger grooves and backstrap shape improves trigger operation
- Durable and lightweight fiberglass reinforced polymer construction
- Incorporates a 25 years limited lifetime warranty
- Compatibility: Standard and bull barreled Ruger 10/22 rifles
- All 1913 MIL-STD Picatinny based accessories
Package Contents:
- FAB Defense UAS-R Ruger 10/22 UAS Precision Stock Conversion Kit