Tap Tap to Zoom
Product Info for FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard
Enhance your weapon's tactical capabilities by easily installing this FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard. These Gun Grips developed by FAB Defense are hard coat anodized to create a reliable, durable part that is highly resistant to corrosion and wear. Each FAB Defense M16 Aluminum Quad Rail NFR Handguard has four 1913 MIL-STD Picatinny rails to expand your customization opportunities, and there's built-in ambidextrous QD sling swivel connectors at the front and rear of the device. Improve your firearm's function by adding this useful FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard.![]()
Specifications for FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard:
| Manufacturer: | FAB Defense |
| Color: | Black |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Weight: | 0.655 lb, 297 g |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 2.36 in, 60 mm |
| Width: | 2.17 in, 55 mm |
| Quantity: | 1 |
Features of FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard:
- Four 1913 MIL-STD Picatinny rails for versatile mounting solutions
- Precision machined from 6061 T6 Billet aluminum for maximum durability
- Rugged construction will not bend or deform under any condition
- Field tested under extreme conditions for maximum performance and durability
- Integrated ambidextrous QD front and rear sling swivel connectors
- Hard coat anodized for optimal wear resistance
- Replace your standard handguard, simple installation, secured by 4 bolts
- Rail system firmly locks to the barrel nut and front handguard cap
- Perfect alignment with the receiver, secured with anti-rotation locking tabs
- No gunsmith required
- Compatibility (FX-NFREX):
- Carbine Length M16 models and variants without gas block.
Package Contents:
- FAB Defense AR-15/M16 Aluminum Picatinny Quad Rail Handguard