Tap Tap to Zoom
Product Info for Condor Outdoor Rip-Away EMT Pouch
The Condor Outdoor Rip-Away EMT Pouch is just what the on-site EMT needs. The Condor Outdoor EMT Case carries all your first aid gear. The pouch is designed to be rip-away from the modular platform when needed, and the strap on the platform keeps it from falling off accidentally. The Condor Outdoor Medical Pouch's rip-away design gives the ability to utilize the bag in place or "rip" it away for easier access or even to transfer items to another medic.![]()
Specifications for Condor Outdoor Rip-Away EMT Pouch:
| Manufacturer: | Condor Outdoor |
| Size: | 8H x 6W x 3.5D in |
| Pack Application: | Carrying |
| Width: | 6 in |
| Height: | 8 in |
| Fastener/Closure Type: | Hook and Loop |
| Condition: | New |
| Application: | Carrying |
Features of Condor Outdoor Rip-Away EMT Pouch:
- Genuine Digital Concealment Systems A-TACS FG
- Tri-fold design.
- Multiple pockets and elastic loops for storage.
- Double zipper closure.
- Addition 2" webbing, with pull-tab for quick/temperory closing.
- Two inch patch area across front of pouch.
- Wide handle for carrying or rapid removal.
- Two D-rings on the back for shoulder strap.
- Import
- NTOA Approved
- Shoulder strap and medical kit are not included
Package Contents:
- Condor Outdoor Rip-Away EMT Pouch