Tap Tap to Zoom
Product Info for Condor Outdoor T&T Carry Pouches
The Condor Outdoor T & T pouch is a low profile, versatile, utility pouch for all your tools, such as allen wrenches, mini flashlight, pocket knife, pen, and other accessories. There are three ways to use the pouch: 1. Using the zipper stopper creates a low profile utility pouch. 2. Use the paracords to create a 90 degree angle and make a work station. 3. Use it as a stand-alone tool pouch and it opens flat for accessibility![]()
Specifications for Condor Outdoor T&T Carry Pouches:
| Manufacturer: | Condor Outdoor |
| Size: | One Size |
| Pack Application: | Utility Pouch |
| Width: | 10 in |
| Height: | 7.5 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Depth/Thickness: | 1.5 in |
| Application: | Work |
Features of Condor Outdoor T&T Carry Pouches:
- Genuine Crye Precision MultiCam
- Fully opens with paracords to adjust.
- One internal sleeve, one zipper pocket, and multiple elastic holders
- Foldible Removable 7H in x 12W in vinyl sleeve
- 3 in H x 10 in W ID/Patches panel
- Removable back straps
- Two D-ring on the back
Package Contents:
- Condor Outdoor T and T Pouch