Tap Tap to Zoom
- Color:
- Mossy Oak Break Up Country
- Length:
- 59 in
- Height:
- 67 in
- Age Group:
- Adults
- Width:
- 59 in
Code: KS8-HB-BL3029-AMS-AMEBL3029
MPN: AMS-AMEBL3029
UPC: 769524001275
Product Info for Ameristep Brickhouse Blind
The Ameristep Brickhouse Hub Style blind will accomadate three people. The Durashell Plus fabric shell is durable yet lightweight with an interior coating of ShadowGuard to eliminate shadows and silhouettes. The Spider Hub frame does more than just simplify setup and takedown; it also provides a sturdy, dependable structure that can weather the elements. Shoot-through mesh windows with gun ports. Pack size is 8 x 42in.![]()
Specifications for Ameristep Brickhouse Blind:
| Manufacturer: | Ameristep |
| Color: | Mossy Oak Break Up Country |
| Fabric/Material: | 300 Durashell Plus |
| Hunting Blind Type: | Ground Blind |
| Length: | 59 in |
| Height: | 67 in |
| Age Group: | Adults |
| Weight: | 16 lb |
| Width: | 59 in |
Features of Ameristep Brickhouse Blind
- Shoot-through mesh windows
- Brush loops
- Durashell Plus fabric shell with matte finish
- Rugged Spider Hub frame
- Easy setup and take down
- 59in x 59in x 67in
Package Contents:
- Ameristep Brickhouse Blind