Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitride
- Fabric/Material:
- 4150 CrMoV
- Caliber:
- 5.56mm
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Heavy
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Threads per Inch:
- Non Threaded
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- M4
Code: 1TH-BRI-556C16H50B8NYR-556C16H50B8NYR
MPN: 556C16H50B8NYR
UPC: 815875019046
Product Info for Diamondback Firearms OEM Replacement FN Herstal M16 Non-Threaded Barrel
Diamondback 556C16H50B8NYR OEM Replacement (No Threads) 5.56x45mm NATO 16" Carb - Replace your barrel, or finish your build with this 16" black nitride barrel from Diamondback! Made of 4150 CMV with a carbine-length gas system.![]()
Specifications for Diamondback Firearms OEM Replacement FN Herstal M16 Non-Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Diamondback Firearms |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 CrMoV |
| Caliber: | 5.56mm |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Heavy |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M4 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 16 in |
Diamondback 556C16H50B8NYR OEM Replacement (No Threads) 5.56x45mm NATO 16" Carb