1 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
2 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
3 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, WBDC-A Reticle, Black, 4012
4 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
5 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
6 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
7 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
8 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
9 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
10 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
11 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
12 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
13 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
14 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
15 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
16 of 16 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- W/E Travel at 100 Yds:
- 25 MOA
Code: 1W7-RS-1003283-4012
MPN: 4012
UPC: 811803031500
List: $949.99Save 37%
$599.99
Product Info for Bresser Alpen Apex Rifle Scope 2.5-15x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane
ALPEN Apex XP riflescopes use fully multi-coated lenses for maximum light transmission and optical clarity. Fast focus eyepieces and generous eye relief are found on all models. This scope includes flip-open covers, cleaning pen and Picatinny rings.![]()
Specifications for Bresser Alpen Apex Rifle Scope 2.5-15x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Bresser |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | WBDC-A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11 - 3.3 mm |
| Field of View, Linear: | 40.4 - 6.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.7 - 1.3 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Bresser Alpen Apex Rifle Scope:
- WBDC-A reticle, 1st focal plane
- 30mm tube diameter
- 1/4 MOA click adjustments
- Fully multi-coated glass
- Waterproof, fogproof, shockproof
Package Contents:
- Bresser Alpen Apex Rifle Scope 2.5-15x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane