1 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
2 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
3 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
4 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
5 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
6 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
7 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
8 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 4.5-27x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane, WBDC-TACT Reticle, Black, 4015
9 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
10 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
11 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
12 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
13 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
14 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
15 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
16 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
17 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
18 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
19 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
20 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
21 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
22 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
23 of 23 images
Bresser Alpen Apex Rifle Scope 1003284
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-TACT
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
Code: 1W7-RS-1003284-4015
MPN: 4015
UPC: 811803031517
List: $1,099.99Save 36%
$699.99
Product Info for Bresser Alpen Apex Rifle Scope 4.5-27x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane
ALPEN Apex XP riflescopes use fully multi-coated lenses for maximum light transmission and optical clarity. Fast focus eyepieces and generous eye relief are found on all models. This scope includes flip-open covers, honeycomb filter, cleaning pen and Picatinny rings.![]()
Specifications for Bresser Alpen Apex Rifle Scope 4.5-27x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Bresser |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | WBDC-TACT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 1.9 mm |
| Field of View, Linear: | 22.2 - 3.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.2 - 0.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Bresser Alpen Apex Rifle Scope:
- WBDC-TACT reticle, 1st focal plane
- 30mm tube diameter
- 1/4 MOA click adjustments
- Fully multi-coated glass
- Waterproof, fogproof, shockproof
Package Contents:
- Bresser Alpen Apex Rifle Scope 4.5-27x50mm 1 inch Tube Rifle Scope, First Focal Plane