Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AccuPlex
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: 1W7-RS-1003287-2060
MPN: 2060
UPC: 811803031616
Product Info for Bresser Alpen Kodiak Rifle Scope 2.5-10x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
ALPEN Kodiak scopes feature multi-coated optics, wide-angle viewing, easy-adjustable dials, fast-focus eyepiece, and AccuPlex tapered reticles. Kodiak riflescopes cover a wide variety of shooting and hunting applications and are priced for value-aware shooters. This scope includes flip-open covers, cleaning pen and Picatinny rings.![]()
Specifications for Bresser Alpen Kodiak Rifle Scope 2.5-10x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bresser |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | AccuPlex |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 14.6 - 5.03 mm |
| Field of View, Linear: | 38.4 - 9.58 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.33 - 1.83 degrees |
| Eye Relief: | 91 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Bresser Alpen Kodiak Rifle Scope:
- Accuplex reticle, 2nd focal plane
- 30mm tube diameter
- 1/4 MOA click adjustments
- Fully multi-coated glass
- Waterproof, fogproof, shockproof
Package Contents:
- Bresser Alpen Kodiak Rifle Scope 2.5-10x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane