Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Weight:
- 300 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 1W7-RS-RSC14-90-31424C
MPN: 90-31424c
UPC: 812257012060
Product Info for Bresser Condor 1-4x24 Rifle Scope, Illuminated Reticle
Offering a modest size but a generous field of view, the Condor 1-4x24 Rifle Scope is an ideal optical aid for shorter distance target acquisition. Its 24mm aperture keeps it from weighing down your weapon while its fully multi-coated optics maximize light transmission for brilliant images with impressive color reproduction and clarity. The scope, which has a 1x to 4x magnification range, is part of the 2015 Condor line that has been reinvented with a focus on reduced weight and enhanced features. Each model offers a 1/4 click mode of adjustment with true rezeroing capability to quickly adapt to wind and elevation changes and an illuminated reticle with a digital rheostat that allows users to easily adjust dot brightness. The rheostat also has an auto-off feature to protect battery life. Shockproof and waterproof, all Condor Rifle Scopes have a one-piece aluminum tube assembly that is sealed with O-rings and purged with inert gas to prevent internal fogging. Each also comes with a bikini lens cap.![]()
Specifications for Bresser Condor 1-4x24 Rifle Scope, Illuminated Reticle:
| Manufacturer: | Bresser |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 - 15.2 mm |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 300 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features
- Fully multi-coated lenses for added brilliance
- One-piece aluminum tube assembly that is sealed with O-rings and purged with inert gas to prevent internal fogging
- Condor riflescopes have a digital rheostat that allows users to easily adjust dot brightness
- ¼ click mode of adjustment with true re-zeroing capability to quickly adapt to wind and elevation changes
Package Contents:
- Bresser Condor 1-4x24 Rifle Scope, Illuminated Reticle