Tap Tap to Zoom
- Color:
- Steel
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- .223 Wylde
- Projectile Caliber:
- .223 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Competition
- Gas System Length:
- Mid Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Threads per Inch:
- Non Threaded
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- Rock River Arms
- Gun Model:
- Universal
- Weight:
- 41 oz
Code: 1WN-BRI-RRA0937-AR0223NMASY
MPN: AR0223NMASY
UPC: 842834100699
Product Info for Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly
If you're looking around for a fantastic price for the Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly, then you have showed up at the ideal place.![]()
utilizing some of the very most sturdy and dependable substances in existence, these Gun Parts from Rock River Arms provides you with something that gives you a great deal of dependability.
Rock River Arms has been making superior quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly is their approach to revealing just how much they care.
Right here at Tactical-Store, we make it our obligation to obtain the best product for your needs, and exhibiting the Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly is a thing that we're happy to offer.
Specifications for Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly:
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Steel |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Projectile Caliber: | .223 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Competition |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 41 oz |
Package Contents:
- Rock River Arms .223 Wylde 20in SS NM Non-Threaded Rifel Barrel Assembly