1 of 4 images
Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, Glass Reticle, 4 Extreme Dot, Matte Black, NSBE1424
2 of 4 images
Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Glass Reticle, 4 Extreme Dot, Black, nsbe1424
3 of 4 images
Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Glass Reticle, 4 Extreme Dot, Black, nsbe1424
4 of 4 images
Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Glass Reticle, 4 Extreme Dot, Black, nsbe1424
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- 5 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 477 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 91 m
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 1YQ-RS-BT24R-NSBE1424
MPN: nsbe1424
UPC: 9420001437642
List: $368.82Save 42%
$214.49
Product Info for Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope
The specialized Boar Eater series supports hunters and marksmen for quick acquisition on moving targets with an extreme wide FOV (field of![]()
Specifications for Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope:
| Manufacturer: | Nikko Stirling |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | 5 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 477 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 91 m |
| Illumination Type: | LED |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
Features of Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope
- 48 m@100 m / 144feet@100yds
- Driven hunt designed reticle
- Hunting turrets
- 4 Dot extreme - glass reticle
- 1/2 inch/MOA click
Package Contents:
- Nikko Stirling Boar Eater 1-4x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope
- Lens Cover
- Lens Cloth
- Manual