1 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm, 30mm Tube, Rifle Scope First Focal Plane, Illuminated Half Mil-Dot Reticle, Matte Black, NSFFP62450HMD
2 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated Half Mil-Dot Reticle, Black, nsffp62450hmd
3 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated Half Mil-Dot Reticle, Black, nsffp62450hmd
4 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated Half Mil-Dot Reticle, Black, nsffp62450hmd
5 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, Illuminated Half Mil-Dot Reticle, Black, nsffp62450hmd
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Skeleton HMD
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 1YQ-RS-NDF62450-NSFFP62450HMD
MPN: NSFFP62450HMD
UPC: 9420001436294
List: $468.83Save 21%
$368.49
Product Info for Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
For fans and users of MIL related reticles. Image and reticle increase/decrease always in same proportion. Allows fast and easy drop![]()
Specifications for Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Nikko Stirling |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Skeleton HMD |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 - 8.33 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.5 - 18.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.2 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 4 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Height: | 4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- First focal plane
- Image and reticle increase in same proportion
- 1/10 MIL increments (1cm@100m) Military standard
- Excellent Field of view
- Parallax turret includes illumination unit
- Side Parallax adjustment starting from 10yds
- Rugged design
- Fully multi-coated lenses
- Compact length
- Well sized target turrets
- High end glass etched reticle skeleton HMD (Half Mil Dot)
- with Nato mark type or PRR Reticle
Package Contents:
- Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm, 30mm Tube, Rifle Scope First Focal Plane
- Lens Cover
- Lens Cloth
- Manual