1 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Skeleton HMD Reticle, Matte Black, NSFFP3462450HMD
2 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Skeleton HMD Reticle, Matte Black, NSFFP3462450HMD
3 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Skeleton HMD Reticle, Matte Black, NSFFP3462450HMD
4 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Skeleton HMD Reticle, Matte Black, NSFFP3462450HMD
5 of 5 images
Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Skeleton HMD Reticle, Matte Black, NSFFP3462450HMD
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Skeleton HMD
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 750 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 9.1 m to Infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- Factory DEMO
- W/E Travel at 100 Yds:
- 6.5 ft
Code: 1YQ-RS-NFRT34M-NSFFP3462450HMD-DEMO
MPN: NSFFP3462450HMD-DEMO
Final Sale
List: $517.50Save 23%
$399.99
Product Info for Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
For fans of MIL standard. 34mm main tubes for massive more elevation. On top of our professional skeleton HMD (Half Mil Dot) reticle we add![]()
Specifications for Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Nikko Stirling |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Skeleton HMD |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 80 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 750 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 360 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 9.1 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Adjustment Range: | 0.98 cm at 100 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Factory DEMO |
| W/E Travel at 100 Yds: | 6.5 ft |
| Gun Type: | Rifle |
| Age Group: | Adults |
Features of Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Precise lockable target turrets
- Click 1/10 MIL (10mm@100m)
- Parallax adjustment on the saddle 10yds to infinity
- Illuminated / non illuminated versions
- 30mm + 34mm main tubes
- Fully multicoated lenses
- Glass edged reticles
- HMD Reticle
- Skeleton HMD (Half Mil Dot)
- Sunshade
Package Contents:
- Nikko Stirling Diamond 6-24x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Lens Cover
- Lens Cloth
- Manual