Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Crosshair
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/8 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 0.125 in at 100 yds
Code: 20R-RS-XTS6RS-XTS-1-6X24Z
MPN: XTS-1-6X24Z
UPC: 767820102528
Product Info for XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube
Designed to be the ideal scope, the XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube is great for circumstances where a premium quality riflescope is extremely important to results. Manufactured working with exceptionally efficient materials, these 30 mm Riflescopes through the optics specialists at XTS provides you with years of efficient and reliable service. For a stretch of time, XTS has grown in the business of developing high end rifle scopes, and the XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube is definitely the verification of their dedication to supplying you with the most effective products for your sighting specifications. Right here at Tactical-Store, it really is our intention to make sure that you depart with the best riflescope for your requirements, and the XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube is but one that we are happy to showcase. For a great way to assure that you have got the very best riflescope for your individual needs, pick the XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube.
Specifications for XTS Destination Zero 1-6x 24mm LPVO Rifle Scope w/ 30mm Tube:
| Manufacturer: | XTS |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Crosshair |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized Black |
| Field of View, Linear: | 18.2 - 109.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.98 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 19.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.125 in at 100 yds |
| Gun Type: | Rifle |
Features of XTS Destination Zero 1-6x 24mm Rifle Scope w/ 30mm Tube:
- Innovative Design and Built for Durability
- Nitrogen Gas Purged
- Multi-Coated optics
- Extended Eye Relief
- Waterproof, Fog proof AND Shockproof
- Scope rings included
Package Contents:
- XTS Destination Zero 1-6x 24mm Rifle Scope
- Scope rings
- Flip up covers
- Cleaning cloth
- User manual