Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Prices and availability subject to change.
Product Info for Platypus 1L SoftBottle
For over 20 years, its simple, lightweight and flexible design have made the SoftBottle a classic. Still the lightest and most compact bottle we make, the SoftBottle is your source for easy hydration whether tooling around the city, traveling, or hitting the trail.![]()
Specifications for Platypus 1L SoftBottle:
| Manufacturer: | Platypus |
| Fabric/Material: | Polyethylene, Polypropylene, Nylon |
| Volume: | 1 liters |
| Application: | Travel, Outdoor |
| Length: | 13 in |
| Width: | 6 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Hydration Cap Type: | Closure Cap |
| Age Group: | Adults |
Features of Platypus 1L SoftBottle
- Highly packable: When empty, the SoftBottle easily flattens and rolls up compactly, saving space.
- Smart design: Bottle narrows at the middle to make it easy to hold.
- Versatile: Available with either a Closure Cap or a Push-Pull Cap; accepts any threaded Platypus lid or drink tube kit.
- Pure Platy experience: Materials are taste-free, BPA-free, BPS-free, and phthalate-free.
Package Contents:
- Platypus 1L SoftBottle