Tap Tap to Zoom
Product Info for Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery
An effective way to power your devices, the Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery is a practical way to ensure you have all the energy you'll need. Manufactured utilizing some of the longest enduring resources to choose from, these Batteries from Elite Force can keep your electronic devices functioning for an amazingly long time. Elite Force has been helping to make quality battery packs for a number of years, and the Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery is verification of their dedication to supplying the public with the very best electric batteries attainable. For a fantastic way to be sure you are selecting robust and trustworthy power packs, purchase the Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery.
Specifications for Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery:
| Manufacturer: | Elite Force |
| Color: | Green |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diameter: | 1 in |
| Length: | 125 mm, 125mm |
| Weight: | 0.4 oz |
| Package Type: | Bag |
| Battery Type: | Lithium |
Features of Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery
- Power: 11.1v 900mAh
- Chemical Makeup: Lithium-Polymer (LiPO)
- Plug Type: Deans or Mini Tamiya
- Output: 15C Continuous
- High Performance LiPO Cells
- Single Stick Battery
- High Power Delivery
- No Memory Effect
- Long Lasting Reliability
- Comes w/ Align Balance Connector
Package Contents:
- Elite Force 11.1V Lipo 900 15C Single Stick Battery