1 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 3000/B
2 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 3000/B/SI
3 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 3000/B/RPD
4 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 3000/B
5 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 3000/B/SI
6 of 6 images
B&W International Type 3000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 3000/B/RPD
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Interior
All
Internal Dimensions
All
Search
List: $109.99Save 25%
$82.99
List: $79.99Save 13%
$69.99
List: $155.99Save 24%
$117.99
Product Info for B&W International Type 3000 Dry Case
The B&W International Type 3000 364x295x169 Dry Case Case will protect your valuables from the most extreme conditions. Whether by boat, board, sled, or skis, this WATERPROOF case will put your mind at ease!![]()
Specifications for B&W International Type 3000 Dry Case:
| Manufacturer: | B&W International |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 11.6 in |
| Length: | 14.4 in |
| Pack Volume: | 11.1 liters |
| Additional Features: | Temperature Resistant from -30 up to +80 degrees C |
| Size: | Medium |
| Height: | 6.7 in |
Features of B&W International Type 3000 Dry Case:
- Reliable and long lasting materials
- Superior construction
- Waterproof case
Package Contents:
- B&W International Type 3000 Dry Case