1 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 4000/B
2 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 4000/B/SI
3 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 4000/B/RPD
4 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 4000/B
5 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 4000/B/SI
6 of 6 images
B&W International Type 4000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 4000/B/RPD
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Interior
All
Search
List: $116.99Save 23%
$89.99
List: $167.99Save 24%
$126.99
List: $82.99Save 11%
$73.99
Product Info for B&W International Type 4000 Dry Case
B&W Type 4000 case will protect your valuables from the most extreme conditions, WEATHER by boat, board, sled, or skis, this WATERPROOF case will put your mind at ease!![]()
Specifications for B&W International Type 4000 Dry Case:
| Manufacturer: | B&W International |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 12.8 in |
| Length: | 16.5 in |
| Pack Volume: | 16.6 liters |
| Additional Features: | Temperature Resistant from -30 up to +80 degrees C |
| Size: | Medium |
| Internal Dimensions: | 15.2 x 10.4 x 6.5 in |
| Height: | 7.1 in |
Features of B&W International Type 4000 Dry Case:
- Case shell made of polypropylene (PP)
- Certified with the STANAG 4280, DEF STAN 81-41 and ATA 300 standards
- Automatic air pressure compensation valve
- Strong, dustproof, waterproof (IP67 certified)
- Temperature resistant from -30° up to +80° C
- Rubberized handle
- Stackable
- Two eyelets for padlocks (" 0.3 inch)
- 30 year warranty
- Removable lid (optional)
Package Contents:
- B&W International Type 4000 Dry Case