1 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 5000/B
2 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 5000/B/SI
3 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 5000/B/RPD
4 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case Empty, Black, Medium 5000/B
5 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Medium 5000/B/SI
6 of 6 images
B&W International Type 5000 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Medium 5000/B/RPD
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Interior
All
Search
List: $122.99Save 14%
$105.99
List: $153.99Save 16%
$129.99
List: $219.99Save 25%
$165.99
Product Info for B&W International Type 5000 Dry Case
B&W Type 5000 case will protect your valuables from the most extreme conditions, WEATHER by boat, board, sled, or skis, this WATERPROOF case will put your mind at ease!![]()
Specifications for B&W International Type 5000 Dry Case:
| Manufacturer: | B&W International |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 14.4 in |
| Length: | 18.5 in |
| Pack Volume: | 22.1 liters |
| Additional Features: | Temperature Resistant from -30 up to +80 degrees C |
| Size: | Medium |
| Internal Dimensions: | 16.9 x 11.8 x 6.7 in |
| Height: | 7.5 in |
Features of B&W International Type 5000 Dry Case:
- Reliable and long lasting materials
- Superior construction
- Waterproof case
Package Contents:
- B&W International Type 5000 Dry Case