1 of 5 images
B&W International Type 5500 Black Outdoor Case Empty, Black, Large 5500/B
2 of 5 images
B&W International Type 5500 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Large 5500/B/SI
3 of 5 images
B&W International Type 5500 Black Outdoor Case With RPD Insert, Black, Large 5500/B/RPD
4 of 5 images
B&W International Type 5500 Black Outdoor Case Empty, Black, Large 5500/B
5 of 5 images
B&W International Type 5500 Black Outdoor Case With Si Foam, Black, Large 5500/B/SI
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Interior
All
Search
List: $135.99Save 12%
$119.99
List: $186.99Save 16%
$157.99
List: $267.99Save 24%
$202.99
Product Info for B&W International Type 5500 Outdoor Case
B&W Type 5500 case will protect your valuables from the most extreme conditions, WEATHER by boat, land, plane, or sea, this WATERPROOF case will put your mind at ease!![]()
Specifications for B&W International Type 5500 Outdoor Case:
| Manufacturer: | B&W International |
| Color: | Black |
| Depth/Thickness: | 14.4 in |
| Length: | 19.5 in |
| Pack Volume: | 37.9 liters |
| Additional Features: | Temperature Resistant from -30 up to +80 degrees C |
| Size: | Large |
| Internal Dimensions: | 16.9 x 11.8 x 11.8 in |
| Height: | 12.4 in |
Features of B&W International Type 5500 Outdoor Case:
- Reliable and long lasting materials
- Superior construction
- Waterproof case
Package Contents:
- B&W International Type 5500 Outdoor Case