Tap Tap to Zoom
Product Info for Nightstick Metal Dual-Light Rechargeable Flashlight w/Magnet
This Duty/personal-size Rechargeable Metal Multi-function Xtreme Lumens Dual-light Flashlight Uses A Cree Led Rated At 650 Lumens That Works In Conjunction With A High-efficiency Deep Parabolic Reflector To Create A Usable Beam Rated At 275 Meters. A 200 Lumens Unfocused Floodlight Is Integrated In To The Housing Which Is Perfect For Close-up Illumination. Additionally Both The Flashlight (any Brightness Mode) And The Floodlight Can Be Turned On At The Same Time For Maximum Safety And Versatility. The Flashlight Body Switch Provides Momentary Or Constant-on Functionality, A Set Of User-selectable High, Medium Or Low-brightness Settings As Well As A Disorienting Strobe. The Second Body Switch Operates The Floodlight. The Powerful Magnet Built Into The Tail-cap Provides For Hands-free Use. The Housing, Tail-cap And Bezel Are Made From Aircraft-grade 6061-t6 Aluminum With A Type Iii Hard Anodized Finish. Power Comes From A Rechargeable Lithium-ion Battery.![]()
Specifications for Nightstick Metal Dual-Light Rechargeable Flashlight w/Magnet:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Finish: | Type 3 Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 275/200/146 m |
| Bezel Diameter: | 1.2 in |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 13.2 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
| Condition: | New |
Features of Nightstick Metal Dual-Light Rechargeable Flashlight w/Magnet:
- LED technology
- Flashlight/Floodlight/Dual-Light
- Momentary or constant-on plus 3 brightness levels & strobe
- Sharp focused flashlight beam
- High-efficiency deep parabolic reflector
- Effective beam distance of 304 meters (over 902 feet)
- Unfocused wide-beam floodlight for close-up illumination
- Dual-Light (flashlight & floodlight at the same time) for maximum safety & versatility
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing, tail-cap and bezel w/Type III hard-anodized finish
- Non-slip grip
- Flashlight/strobe - body switch
- Floodlight - second body switch
- Powerful integrated tail cap magnet for hands-free usage
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
- Lithium-ion rechargeable battery (included)
Package Contents:
- Nightstick Metal Dual-Light Rechargeable Flashlight w/Magnet