Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1100 lumens
- Battery Type:
- CR123, Lithium Metal
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
Code: 28X-FLW-1302222-LGL-180-IR
MPN: LGL-180-IR
UPC: 017398809047
Product Info for Nightstick LGL-180-IR Long Gun Light 1100 Lumen Remote Pressure Switch
The LGL-180-IR long gun light with IR illuminator is a dual-wavelength weapon lighting system for your rifle, carbine, or shotgun. A hybrid dual reflector with two dedicated LEDs (IR and VIS) means each beam is optimally focused for ultra-high intensity and maximum distance. The 180-IR projects 1100 lumens of visible white light out to 229 meters for 2 hours, while a separate 1400mw 940nm IR illuminator beam provides a similar range and runtime during night vision use.![]()
A rotating collar on the bezel allows the user to select visible (VIS) or infrared (IR) modes, or OFF. The light comes installed with a standard tail cap switch and reversible thumbscrew Picatinny mount. It can alternatively be mounted with the included offset Picatinny mount, providing flexible options to clear front sights and other mounted equipment while allowing easy support hand activation.
Specifications for Nightstick LGL-180-IR Long Gun Light 1100 Lumen Remote Pressure Switch:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1100 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 229 m |
| Diameter: | 0.9 in |
| Length: | 5.25 in |
| Weight: | 7.9 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of Nightstick LGL-180-IR 1100 Lumens LED Weapon Light w/IR Illumination
- Dual Beam Design - Both white (VIS) and IR Light
- Features both tail cap and 6'' Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- VIS beam distance rated at 229meters
- 940nm 1400mw IR illuminator
- IP-X7 Waterproof
- Impact & chemical resistant
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick LGL-180-IR 1100 Lumens LED Weapon Light w/IR Illumination
- Remote Pressure Switch
- Cable Clamp
- Offset Mount
- CR123