Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1500 lumens
- Battery Type:
- CR123, Lithium Ion, Rechargeable
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4, Universal
Code: 28X-FLW-NS-LGL-170A-LGL-170A
MPN: LGL-170A
UPC: 017398808835
Product Info for Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery
The LGL-170A rechargeable full-size long gun light kit is a complete weapon lighting system for your rifle, carbine, or shotgun. Made of 6061-T6 aluminum and hard anodized black, it features a super-bright LED rated at 1,500 lumens with a 1.5 hour runtime. Designed around a high-efficiency deep parabolic reflector, the tightly focused beam reaches up to 304 meters. The light comes installed with a standard tail cap switch and reversible thumb-screw Picatinny mount. It can alternatively be mounted with the included offset Picatinny mount, providing flexible options to clear front sights and other mounted equipment while allowing easy support hand activation. Both the tail cap switch as well as the included 6'' remote pressure pad/switch feature momentary or constant-on modes. The kit also includes an RPS Picatinny rail mount and Nightstick-exclusive wire management rail clamp to prevent cable snags. The rechargeable LGL-170 weapon light kit includes one 18650 lithium-ion battery, a single 18650 battery charger and a 2' USB charging cable. As an added bonus, the LGL-170A also runs on a pair of CR123 batteries (sold separately).![]()
Specifications for Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery:
| Manufacturer: | Nightstick |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion, Rechargeable, CR123 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal, M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 300 m |
| Housing/Frame Material: | 6061-T6 aluminum |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 7.5 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Weather Resistance: | Yes, Waterproof |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Gun Type: | Shotgun, Carbine, Rifle |
Features of Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery
- LED technology
- Features both tail cap and 6in Remote Pressure Switches
- Momentary or constant-on function
- Standard and offset Picatinny rail mounts
- Sharp focused beam for distance illumination
- Aircraft-grade 6061-T6 aluminum housing w/Type III hard-anodized finish
- Beam distance rated at 300 meters
- IP-X7 Waterproof
- Impact and chemical resistant
- Serialized for personal identification
Package Contents:
- Nightstick Full-Size Long Gun Rechargeable Light Kit w/ Battery