Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multi
- Illumination Color:
- Red
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 256x192 pixels
- Base/Mount Type:
- Top Rail Mount
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 28Y-THR-HDR1X-DRS-TH
MPN: DRS-TH
UPC: 810047072942
Product Info for Holosun 1x 1.25 x 0.98 in Digital Reflex Thermal Sight
The DRS-TH is a red dot and thermal fusion sight that combines Holosuns red dot sight technology with thermal imaging capability. DRS-TH features an LED MRS (Multi-Reticle System) with two digital reticle options, 1024x768 resolution display at 50fps, 8x digital zoom, digital image and video recording with on-board storage, and is powered by an 18350 rechargeable battery.![]()
Specifications for Holosun 1x 1.25 x 0.98 in Digital Reflex Thermal Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Sensor Resolution: | 256x192 pixels |
| Objective Window Size: | 1.25-0.98 in |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Video Record Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 256x192 pixels |
| Reticle: | Multi |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Weather Resistance: | Dustproof, Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Base/Mount Type: | Top Rail Mount |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | 18350 |
| Battery Life: | 12 hours |
| Magnification Type: | Fixed |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 3.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Width: | 2.2 in |
| Height: | 3.7 in |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Weight: | 18.5 oz |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Package Type: | Case |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of Holosun 1x 1.25 x 0.98 in Digital Reflex Thermal Sight:
- Red Dot Sight w/ Fusion Thermal Overlay
- 50FPS Overlay Refresh Rate
- Digital Zoom Up To 8x
- Modes: White heat, black heat, highlight, hook edge, false color
- Multiple Reticle SystemTM (MRS): 65 MOA Circle &
- 2 MOA Dot; 2 MOA Dot; 65 MOA Circle
- Cross or T Style Thermal Vision Reticles
Package Contents:
- Holosun 1x 1.25 x 0.98 in Digital Reflex Thermal Sight
- (2) 18350 Batteries
- Cleaning Cloth
- User Manual
- Multi Tool